Пасажът на Венера
На 6 юни 2012 Пасаж на Венера
Венера е втората по ред планета от Слънчевата система. Нейната орбита е по-малка от тази на Земята, тя е вътрешна планета и затова можем периодично да я наблюдаваме на фона на Слънцето.
Пасажът на Венера или преминаването на планетата през диска на Слънцето е интересно и рядко астрономическо явление. Пасажът на Венера се случва тогава, когато тя застане на оста, свързваща Земята и Слънцето. Подобно е на слънчевото затъмнение, и не съвсем. Макар Венера да е много по-голяма от Луната, тя е много по далече от Земята, затова нейният диск не може да закрие Слънцето. При тези преминавания на Венера можем да я наблюдаваме само като малко черно петънце върху слънчевия диск в продължение на няколко часа.
Като астрономически обект, Венера е планета от земеподобен вид, много близка по размер до Земята. Движейки се относително бавно, тя обикаля около Слънцето за 224,7 земни денонощия. Инетересното е, че тя се върти около оста си в посока по часовниковата стрелка, за разлика от повечето планети в слънчевата система. Оста на въртене е перпендикулярна на повърхността на нейната орбита. Поради странен синхрон със Земята, подобно на Луната, Венера винаги е обърната с една и съща страна към нас.
Подобно на Меркурий, за нас земляните, Венера се отдалечава от Слънцето най-много на около 48°. Орбитата на Венера е почти кръгова, с много малък ексцентрицитет, а повърхността и е разположена на около 3° спрямо тази на земната орбита. Поради отдалечеността и от Земята обаче, въпреки това при долен съвпад, т.е., когато Венера се намира между Земята и Слънцето, нейната ос не съвпада с линията Земя-Слънце.
Затова в повечето случаи ретроградната Венера попада в зона по-ниско или по-високо от Слънцето, на разстояние около 18 слънчеви диаметъра и не може да бъде наблюдавана на фона на Слънцето. Така явлението Пасаж на Венера може да се определи като рядко случваемо и съответно изключително важно. То позволило на астрономите да изчислят разстоянието от Земята до Слънцето по метода паралакс.
Пасажите на Венера могат да се наблюдават от Земята на всеки 243 години. Поради особеностите на взаимновместващите се цикли на двете планети, той е вътрешно неравномерен, съставен от различни по дължина времеви интервали, например от 106 г.- 8 г.-121г.-8г., т.н.
Пасаж на Венера е имало на 9 декември 1874 и на 6 декември 1882 г. Последният пасаж е наблюдаван на 8 юни 2004 г. Следващите поколения ще могат да видят това рядко астрономично събитие в далечните 2117-та и 2125-та година.
На 6 юни 2012 г., за втори и последен път през този век, Венера ще премине през диска на Слънцето.
Явлението ще може да се наблюдава от нашата страна, в първите часове на деня, при добри метеорологични условия, но задължително със специални припспособления.
6 април 2012 г.
Препубликация в интернет е допустима само при спазване на следните условия:
1.Статията е в пълен текст, без никакви промени
2. Автор: Муси Дачева
3. Източник: www.temura.net
********************************************************************************
Книгите на Муси Дачеваможете да поръчате on line.
За поръчка на лична астроконсултация и хороскоп, пишете на mussydacheva@abv.bg
Етикети: Венера, пасаж на Венера
moon_in_taurus каза,
Писа на юни 4, 2012 @ 22:24
Здравей Муси.
Можеш ли да кажеш нещо по -астрологично за пасажа на венера?
Като например какво може да донесе във всеки дом от индивидуалната карта на човек.Разбера се най-общо.
И изобщо този съвпад положителни неща ли носи?
Муси Дачева каза,
Писа на юни 4, 2012 @ 23:09
moon_in_taurus,
качила съм статия за Пасажа на Венера отпреди 2 месеца
В астрологично отношение това е съвпад на Слънцето и Венера, нещо което е отчетено в седмичния хороскоп.
moon_in_taurus каза,
Писа на юни 5, 2012 @ 22:27
Прочела съм статията,но не пише нищо астрологично,а астрономично.
Как ще влияе на хората ?? в зависимост от домът в който попада например??
Муси Дачева каза,
Писа на юни 6, 2012 @ 13:11
moon_in_taurus,
топла, топла статийка