Депресията
Депресията е особен вид психично състояние, което поразява милиони хора по света. Тя привлича вниманието на психолозите в средата на 70-те години на миналия век поради рязкото увеличаване броя на хората, засегнати от нея. Според статистиката процентът на страдащите от депресия хора скокообразно се увеличава на всеки 20 години от 1900 г. насам. Близо 30% от населението в развитите държави периодически изпада в депресивно състояние, като при 5% от хората то се задълбочава и превръща в сериозно заболяване, а за някои и с фатален край.
Преди години се смяташе, че депресията засяга по-често жените и по рядко мъжете. В последно време обаче съотношението мъже-жени се изравнява. Редица данни сочат, че депресивната нагласа има наследствен характер и може да обхване цели родове- от прародителите до децата.
Депресивното състояние се проявява като дълбоко и всепоглъщащо човека чувство на самота и безнадежност, загуба на жизнен тонус и отдръпване от света.
Причините за депресията все още не са изследвани докрай. Има различни хипотези и теории, които очакват своето потвърждение или отхвърляне.
Засега изследванията сочат, че причините за депресията могат да са:
-силно изразена психическа неусточивост;
-ниска себеоценка и себенехаресване;
-песимистична нагласа;
-склонност да се генерира чувство за вина;
-незадоволена нужда от зависимост;
-загубата на контрол над основни параметри в живота-здраве, семейство, работа;
-загубата на житейска цел.
Муси Дачева, 05 ноември 2007г
Всички права запазени.
Препубликация е допустима само при спазване на следните условия:
1.Статията е предадена в пълен текст, без никакви промени
2.Посочен е авторът
3. Даден е активен линк към сайта www.temura.net
maria hristova каза,
Писа на март 19, 2008 @ 15:15
Tochno opisanie.