Разстройства в съня при децата

Както при възрастните, така и при децата може да има разстроен . При по-малките обикновено се оплакват родителите и търсейки помощ от специалист, те са единствен източник на информация за лекаря. Затова е необходимо да се прецени дали общото време за при детето отговаря на потребностите за възрастта му.

Колкото по-малко е то, толкова повече време му е нужно да спи. Най-напред близките търсят помощта на личния лекар или педиатъра, които да преценят дали детето е физически здраво. Много често различни телесни могат да пречат на съня – инфекции, алергии, обменни заболявания и много др. Когато липсват такива , родителите и детето се насочват към специалист психиатър или детски психиатър.
Разстроеният сън може да бъде самостоятелен симптом или да е част от различни психични заболявания. Често проблемите със съня на детето са причинени от конфликтни или хладни отношения в семейството, от неправилно отглеждане и несъздаване на режим на сън.
Проблемите със съня обикновено са в три насоки – безсъние – трудно заспиване, чести пробуждания или ранно събуждане, повишена сънливост през деня обикновено в резултат на неефективен сън или при увеличена трета сливица, както и нарушено поведение по време на сън – кошмари, нощни страхове, сомнамбулизъм. При юношите понякога има в ритъма на съня – късно им се приспива, лягат си след полунощ, а сутрин им е мъчително да се събудят за , през деня се чувстват сънливи и неработоспособни. В почивните дни обикновено спят до към 12 часа през деня. При децата от кърмаческа, яслена и предучилищна възраст може да има кошмари – появяват се в частта от съня, в която сънуват, по-често се будят във втората половина на нощта, изплашени са, но след погалване и успокояване от родителите, заспиват. Притеснителни за родителите са нощните страхове при малките – те възникват в другата част от съня – тази, в която децата не сънуват, събуждат се със силен плач, с детето не може да се осъществи контакт, не реагира на погалване или успокоение. Състоянието продължава 3-5 мин., след което детето заспива като на сутринта няма спомен за случилото се. В същата част на съня се появява и сомнамбулизма – ходенето насън.
Посещението при специалист помага да се открие дали има причина за състоянието и тя да се лекува, както и да се помогне на детето за подобряване на съня.

д-р Стоянка Велкова, психиатър,специализант по детска психиатрия , асистент в катедрата по психиатрия на УМБАЛ “Св. Георги” – , тел. 0878246835, кабинет: ул. “Петър Стоев”123, с предварително записване

Всички права запазени.
Препубликация е допустима само при спазване на следните условия:
1.Статията е предадена в пълен текст, без никакви промени
2.Посочен е авторът
3. Даден е активен линк към сайта www.temura.net

Етикети: , , , , , , , , , , ,

Напишете коментар

Name: (задължително)

E-mail: (задължително)

Website:

Comment:

  • Най-Нови Мнения във форума
  • Най коментирани
    1. gravatar SVedZki за Седмичен хороскоп 20-26 януари 2025
    2. gravatar Муси Дачева за Седмичен хороскоп 23-29 декември 2024
    3. gravatar Варта за Седмичен хороскоп 23-29 декември 2024
    4. gravatar Муси Дачева за Седмичен хороскоп 18-24 ноември 2024
    5. gravatar Муси Дачева за Седмичен хороскоп 18-24 ноември 2024