smile,
Брачен договор може да се сключва след 1 октомври 2009 г., откогато е в сила новият Семеен кодекс. Той урежда личните и имуществени отношения между съпрузите както по време на брака, така и при евентуален развод. Могат да се уредят и отношенията между родителите и децата след прекратяването на брака – както режима на лични контакти, така и издръжката.
Съгласно новия Семеен кодекс има три режима на имуществени отношения между съпрузите – на общност; на разделност; и съгласно брачния договор. Режима на общност е както досега – всичко придобито по време на брака е обща собственост, като след прекратяването му всеки от съпрузите има право на иск, за да докаже, че е до принесъл повече за придобиването на имуществото (с по-големи доходи и пр.) и има право на по-голям дял. Режимът на разделност означава, че придобито от всеки от съпрузите по време на брака е негова лична собственост, като се дава възможност на другия съпруг да претендира право да получи част от това лично имущество, ако докаже, че е допринесъл с труд, грижи и пр. за придобиването му. И третият режим е такъв, какъвто си го договорят съпрузите с брачния договор.
Желанието на съпрузите придобитото по време на брака имущество да бъде общо не е нужно да се твърди изрично. За желанието имуществото, придобито по време на брака да бъде разделно, се подписва нотариално заверена декларация, която се внася заедно с останалите документи преди сключването на брака. Брачният договор се сключва преди брака и влиза в сила след сключването на брака. Той може да бъде с нотариална заверка на подписите. Вписва се в специален регистър в Агенцията по вписванията, така, както се вписват например нотариалните актове.
Режимите на имущество на съпрузите могат да бъдат изменяни по време на брака – от общност в разделност или обратно, както и да се сключват брачни договори. Сключените преди брака брачните договори също могат да се изменят по време на брака. Всичко това, естествено, ако има съгласието на двамата съпрузи.
Елена Сиракова