Публикацията е редактирана 18:23 – 10.04.2013 от Муси Дачева
Малко са хората, които достигат до тази възраст да преминат през 3-тото сатурново възвръщане, което се случва около 90 та година.
Но повод за тази тема станаха две ярки личности, които си тръгнаха тези дни. Маргарет Тачър- желязната лейди, родена на 13 10 1925 година и Робърт Едуардс -бащата на "бебето в епруветка" роден на 27 09 1925 г.
И при двамата Сатурн е в Скорпион.
"В началото на 50-те години на 20-и век Едуардс осъзнава, че оплождането ин витро може да бъде от полза за лечението на безплодието. Той работи систематично, за да осъществи целта си, откривайки важни принципи за човешкото оплождане и успява да извърши оплождане на човешки яйцеклетки в епруветки.
Усилията му се увенчават с успех на 25 юли 1978 г., когато се ражда
първото в света "бебе в епруветка".
През следващите години Робърт Едуардс и сътрудниците му усъвършенстват технологията за оплождане ин витро и я споделят с колегите си по света. Приносът му представлява значимо събитие в развитието на съвременната медицина.
Робърт Едуардс започва работа през 1955. До 1968 г. той успява да разработи метод за оплождане на човешка яйцеклетка в лабораторни условия и започва да работи с Патрик Стептоу, припомня Ройтерс.
Проф. Едуардс е пионер в област, засягаща милиони хора, защото от безплодие страда над 3,5 процента от световното население.
Той и колегата му Патрик Стептоу, починал през 1988 г., проправят път срещу огромно несъгласие от страна на църквата и на медиите, под силния скептицизъм на научната общност. В резултат на усилията им са родени над 4 милиона бебета от родители, които иначе биха останали без свои деца.
Робърт Джефри Едуардс е роден през септември 1925 г. След като завършва гимназия в Манчестър, той учи в университетския колеж на Западен Уелс в Бангор, но скоро осъзнава, че го интересуват не толкова растенията, колкото възпроизвеждането на животните.
Затова се прехвърля в катедрата по зоология. През 1951 г. получава бакалавърска степен. През 1962 г. колежът го прави доктор на науките.
След като работи една година в Калифорнийския технологичен институт, той е назначен за пет години в Националния институт за медицински изследвания в Лондон. След това учи в Института по генетика на животните към Единбургския университет и през 1955
г. защитава доктората си.
През 1963 г. постъпва в университета на Кембридж.
През 1968 г. Едуардс слуша лекция на гинеколога Патрик Стептоу в Лондон. Той описва лапароскопията – хирургически метод, с който може да се стигне до яйчниците и да се вземат яйцеклетки, които да бъдат оплодени ин витро.
Тяхното сътрудничество започва през 1968 г. и 10 години по-късно се ражда Луиз Браун – първото "бебе в епруветка".
Проф. Едуардс разработва метода в продължение на три десетилетия, като едновременно с работата в лабораториите се изправя и срещу критиките на църквата, скептицизма на колегите си и липсата на пари за изследвания.
Упоритостта му е ознаменувана с успех."