РИСУНКА - ТЕСТ
Рисувателните тестове днес
Двата основни рисувателни теста „Рисунка на човек“ за интелектуална и личностна оценка и „Рисунка на семейство“ за изследване на взаимоотношения в група се използват и днес. Двете методики имат множество варианти и подварианти, които се прилагат от психолозите в целия свят както в индивидуалното, така и в груповото тестиране.
С годините се разширява диапазона на стимулния материал за интерпретация. Освен рисунка на човек, на група хора, на къща, на дърво, на различни предмети, в последно време се разработват методики на базата на изображение на животни. Известни са тестове като Нарисувай любимо животно, Нарисувай членовете на семейството си като животни, Нарисувай определено животно (слон, прасе, камила или др.), Нарисувай несъществуващо животно. Те се приемат лесно от децата и носят значителна информация за тяхното психическо състояние и за отношенията им с околните. При всички тестове оценката става на базата на анализа на графични, структурни и съдържателни признаци.
Възможности на рисувателните тестове
Рисувателните тестове са добър помощен инструмент в детското диагностициране за изследване на:
- нивото на умствено развитие
- рационален или емоционален тип взаимодействие с околната среда
- екстравертност, интровертност
- психомоторен тонус – активност, пасивност, астения
- самоконтрол или импулсивност
- емоционална лабилност или ригидност
- тревожност, безпокойство, страх
- депресивност
- агресивност – физическа, вербална, защитна
- демонстративност
- конформизъм или антисоциалност
- общителност или аутизъм
- сексуалност
- взаимоотношения в семейната среда
- взаимоотношения в приятелската среда и училището
- въображение, креативни способности
Рисувателните тестове са лесен и ефективен начин за обследване на големи групи деца от детската градина и началното училище с цел определяне наличието и локализацията на соматични заболявания. Те се прилагат с успех тогава, когато е затруднена вербалната комуникация, най-често при деца с увреждания в говорния и слуховия апарат и при такива с дисграфия. Тематичните рисунки се използват за оценяване на детски неврологични функции, а също така и при диагностика на лица със суицидна нагласа.
Проективните методики, в частност и рисувателните, са удачен начин на психодиагностика при травмирани деца – малтретирани, депривирани, сексуално тормозени. В някои случаи те се явяват много важен диагностичен инструмент и при аутични деца.
Рисувателните тестове –
допълнителен елемент в психодиагностиката
Не бива да се надценяват диагностичните възможности на рисувателните тестове, въпреки че е доказана в практиката тяхната висока надеждност. С една или няколко рисунки не може да се правят категорични заключения, да се квалифицира предполагаемо поведение или да се поставя диагноза на детето. Интерпретаторът може да каже, че агресията е присъща на автора на рисунката, но не може да бъде категоричен дали е имало и дали ще има проявления на тази агресия в отношенията му с околните.
С помощта на рисувателните тестове могат само да се предположат кръга от проблеми в изследваното лице и заключението на специалиста да бъде основание за по-нататъшни подробни изследвания с други диагностични психологични методики.
Рисувателните тестове са най-ефективни като средство за обследване в предучилищна възраст и в средното училище. С нарастване на възрастта обаче тяхната надеждност спада.
Откъс от книгата на Муси Дачева “Рисунка-тест,тест-рисунка”- изд.2005г. |
Прочетете още:
- РИСУНКА НА ЧОВЕК - Разполагане на фигурата в рисувателното поле
- РИСУНКА НА СЕМЕЙСТВО - Особености на Аз-фигурата