Номерологичен КалендарПловдив Консултации по астрология хороскопи номерология личен хороскоп годишен хороскоп статии по номерология книга за номерология. Номерологичен календар именник дневен хороскоп консултации Пловдив.

Детски психиатър – звучи притеснително. Намеква за душевна болест. Но всъщност той е компетентният човек този, който може да види проблема, ако е нужно да постави диагноза и да предложи лечение. В същото време ако липсва психично разстройство, той може да даде съвет и да насочи към подходящ психотерапевт. Среща се в детската възраст и началото на проявите е още в детската градина, но най-често РВХА започва да притеснява родители и учители, когато детето започне училище и това негово състояние сериозно му пречи да усвои учебния материал, както и да спазва дисциплината в час. Изявата на това разстройство включва два елемента – нарушено внимание и повишена склонност към физическа дейност без нужда. При различните деца може да преобладава първия или втория елемент, както и да се съчетава наличието и на двата.


Разстройство на вниманието с хиперактивност (РВХА)

Както се предполага от наименованието на болестта, състоянието включва разстроено внимание и повишена активност.

Среща се в детската възраст и началото на проявите е още в детската градина, но най-често РВХА започва да притеснява родители и учители, когато детето започне училище и това негово състояние сериозно му пречи да усвои учебния материал, както и да спазва дисциплината в час. Изявата на това разстройство включва два елемента – нарушено внимание и повишена склонност към физическа дейност без нужда. При различните деца може да преобладава първия или втория елемент, както и да се съчетава наличието и на двата.

Разстроеното внимание включва следните изяви – трудност в съсредоточаването в дадена задача, децата лесно се разсейват от външни стимули, често забравят и губят вещи в училище и вкъщи, имат нужда от по-чести почивки, когато се занимават с домашните, не обичат да се занимават с дейности, които изискват дълга концентрация. Хиперактивността се изявява в склонност към повече движение, отколкото е нужно – децата изглеждат като „на пружини”, непрекъснато бягат, скачат, бързат, често дори са инициатори на сбиване, по-често от връстниците си се нараняват поради невниманието и повишената си активност.

Този проблем притеснява родители, учители, възпитатели. Редно е, когато родителите и учителите забележат подобен проблем в детето, да са наясно, че това състояние е болест и детето трябва да се лекува комплексно – медикаменти, психотерапевтична работа и специален педагогичен подход към него. Важно е да се знае, че тези деца обикновено имат нормален интелект, но поради състоянието си не могат да достигнат съответни на интелекта им познания. Трябва родителите да могат да са бдителни към този проблем и да посетят заедно с детето детски психиатър, който ще постави диагноза, ще назначи лекарства и ще провежда психотерапия. Към тези грижи от страна на лекари и психолози, задължително се включват и индивидуалния педагогичен подход на преподавателите.

Прогнозата на заболяването е оздравяване към 13-14 годишна възраст, но при 10-15 % от децата част от симптомите продължават и в зряла възраст. Децата с РВХА по-често страдат от определени психични разстройства като възрастни.



д-р Стоянка Велкова, психиатър,
с насоченост в детската психиатрия, асистент в катедрата по психиатрия на УМБАЛ "Св. Георги" - Пловдив, тел. 0899067919, кабинет: ул. "Петър Стоев"123, с предварително записване.



Прочетете още: